On Award

Cenu ON udeľuje štvorčlenná odborná porota najlepšiemu študentskému projektu v sekcii OFF Academy. Aj týmto spôsobom sa OFF Bratislava snaží poskytnúť veľkorysé podmienky na podporu a zviditeľnenie. Spolu s cenou ON Award, originálom z dielne keramičky Simony Janišovej, víťaz automaticky nadobúda právo prezentovať tvorbu na sólo výstave počas ďalšieho ročníka festivalu súčasnej fotografie OFF Bratislava.

Winners

2023
Štrnástou držiteľkou ceny ON Award sa stala taiwanská fotografka Yu-Chen Hsu z University of Europe for Applied Sciences v Nemecku. Jej projekt s názvom Last slúži ako časová kapsula spomienok miléniovej generácie. Kapsula, ktorá uchováva nedigitálne snímky pre budúcnosť, v ktorej už nebudú existovať.

Členmi poroty boli: Tomáš Agat Błoński, Zuzana Pustaiová, Gabriella Uhl a Michaela Bosáková
2022
Výročnú cenu ON za rok 2022 a príležitosť samostatnej výstavy získala Martina Havlová zo Západočeskej univerzity v Plzni za projekt s názvom Môj kabát zachytil sa do ostružín. Projekt sa skladá z fotografickej knihy, textov a siedmych cínových odliatkov prírodnín. Ide predovšetkým o pozvánku vnímať plynúci čas nie ako linku, ale ako kruh, symbolizujúci optimistický návrat na začiatok.

Členmi poroty boli: Walter Bergmoser, Gábor Arion Kudász, Michaela Obermair and Zuzana Lapitková
2021
Na dvanástom ročníku festivalu sa držiteľom ceny ON Award stal rakúsky umelec Peter Pflügler z Royal Academy of Art v Haagu za svoj osobný projekt Now Is Not the Right Time (Teraz nie je vhodný čas). Vychádza v ňom z dlho utajovaného tajomstva, že jeho otec sa kedysi pokúsil o samovraždu. Avšak ako autor sám hovorí, dielo nakoniec prerástlo do úvahy nad tajomstvom a nemožnosťou udržať ho.

Členmi poroty boli: Szilvia Mucsy, Olja Triaška Stefanović, Jan van Woensel a Zuzana Lapitková
2020
Jedenástym držiteľom ceny ON Award sa stal maďarský fotograf Bence Molnár z Rippl-Rónai Faculty of Arts and Theatre, Szent István University, Kaposvár. Jeho čierno-biely dokument Inside (Vo vnútri) sa konceptuálnym prístupom snaží uchopiť pocit osamotenia ako dôsledok schizofrénie. Zároveň tak chce poukázať na fakt, že človek je primárne spoločenským tvorom.

Členmi poroty boli: Andrej Balco, Verena Kaspar-Eisert, Tomáš Pospěch a Zuzana Lapitková
2019
V roku 2019 porota vybrala dielo maďarského študenta Daniela Szalaia z Univerzity Moholy‑Nagya v Budapešti pod názvom Stadtluft Macht Frei, ktorá komplexnými vizuálnymi prostriedkami komentuje mestskú politiku Viedne voči holubom. Zároveň tak predostiera paralelu k vytváraniu tlaku v rámci sociálnych skupín ľudí.

Členmi poroty boli: Damas Gruska, Reiner Riedler, Evžen Sobek a Zuzana Lapitková
2018
V rámci deviateho ročníka festivalu OFF Bratislava udelila porota cenu ON award poľskej študentke Jadwige Subczyńskej z Univerzity umení v Poznani. Jej projekt Remorphing, Renaming, Remaining predstavuje formovanie nového druhu materiálu, ktorý kombinuje odpad civilizácie s produktmi prírodných procesov, a nastoľuje otázku trvácnosti a transformácie ľudských artefaktov.

Členmi poroty boli: Jana Hojstričová, Jarosław Klupś, Dita Pepe a Zuzana Lapitková
Load more

Publications

Vydavateľská činnosť festivalu OFF Bratislava doposiaľ zahŕňa 3 diely publikácie, ktoré slúžia ako prehľad víťazných súborov ceny ON Award (ON Award 2010 - 2012, ON Award 2013 - 2015 a rozsiahlejší ON Award 2010 - 2018). Cenu každoročne na festivale udeľuje štvorčlenná odborná porota autorovi za progresívne a invenčné dielo na poli fotografie a nových médií.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Nad podujatím prebral záštitu primátor hlavného mesta SR Bratislava.